“Βύθισε” τη Γαλλία (11-4) και προκρίθηκε στην 8άδα η Εθνική πόλο γυναικών – Με Αυστραλία στον προημιτελικό

Με ξέσπασμα στα δυο τελευταία οκτάλεπτα του κρίσιμου αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής του Β’ Ομίλου, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών έφτασε σε μία άνετη νίκη (την πρώτη της στη διοργάνωση) με 11-4 επί της Γαλλίας και πήρε το εισιτήριο για την 8άδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Με τρομερή άμυνα και πλουραλιστικές λύσεις επιθετικά, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου βρήκε τον καλό της εαυτό, κυρίως από τα μισά του παιχνιδιού και μέχρι το φινάλε, “βύθισε” τις οικοδέσποινες, έφτασε στο ζητούμενο και πήρε την 4η θέση στον Β’ Όμιλο και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία (πρώτη στον Α’ Όμιλο), την Τρίτη (6/8).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα η νευρικότητα και οι κακές επιλογές κυριάρχησαν με αποτέλεσμα να μείνει το μηδέν και στις δύο εστίες, με την Εθνική να ανοίγει ωστόσο το σκορ με την Ξενάκη στο 4:07 από το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου και την Μαργαρίτα Πλευρίτου να δίνει αβαντάζ δύο γκολ στην γαλανόλευκη στην αμέσως επόμενη επίθεση. Η απάντηση των Γαλλίδων δεν άργησε να έρθει αφού αξιοποιώντας δύο φορές την παίκτρια παραπάνω έφτασαν στο 2-2 με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, ενώ η Βερνού ήταν εκείνη που έφερε τούμπα το ματς γράφοντας το 3-2.

Η συνέχεια βρήκε την γαλανόλευκη να μπλοκάρει στην επίθεση για αρκετά λεπτά και να φτάνει στο σημείο να χάσει ακόμη και πέναλτι (η Ράικρο νίκησε την Νίνου), για να έρθει η Ξενάκη και να δώσει τέλος στην επιθετική αφλογιστία 10 λεπτών κάνοντας το 3-3 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με τα δύο πρώτα, με τις παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου να παίζουν υποδειγματική άμυνα και να επιτρέπουν στις γηπεδούχες να σημειώσουν μόλις ένα γκολ (με πέναλτι), για να βρουν από την πλευρά τους τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε διάστημα 1,5 λεπτού με τις Χυδηριώτη, Μυριοκεφαλιτάκη και Γιαννοπούλου και να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας αβαντάζ δύο γκολ (6-4).

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η επικράτηση των διεθνών μας ήταν ολοκληρωτική. Το φινάλε, όμως, απέκτησε έναν χαρακτήρα θρίλερ για τις Γαλλίδες, αφού λόγω του βαθμολογικού συστήματος έπαιρναν και εκείνες το εισιτήριο αρκεί να έχαναν με 8 συν γκολ διαφορά, κάτι όμως που δεν έγινε, με το 11-4 να μένει στο φινάλε και να υπογράφει την πρόκριση της Ελλάδας.

Αναλυτικά η διακύμανση στο ματς ΕΔΩ.

ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-11

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-1, 1-3, 0-5.

ΓΑΛΛΙΑ (Τεό Λοράντος): Ραϊκρόου, Αντρές, Ερτό, Μπουλουκμπασί, Γκιγιέ, Έρτσκα 1, Νταλιόν, Μπατού, Βερνού 2, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Ντουλέ, Μαρτινό.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου, Βασιλική Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Στον άλλον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής του Β’ Ομίλου: Ιταλία – Ισπανία 11-13.