Messinia Live

Τριάρα-ανατροπής για ΑΕΡ Αφάντου με Παναιγιάλειο!

Ο ΑΕΡ Αφάντου πέτυχε μια σημαντική νίκη, επικρατώντας με 3-1 επί του Παναιγιάλειου στην έδρα του, και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 47ο λεπτό, με γκολ του Αθανασόπουλου που εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα, κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι και να πάρουν το πολυπόθητο «τρίποντο».

Η ισοφάριση ήρθε στο 59ο λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χαλκιαδάκη, ο Μαχαίρας δημιούργησε την ευκαιρία για τον Λέντζα, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από κοντά έκανε το 1-1. Στο 71ο λεπτό, ο Χαλκιαδάκης συνέχισε να ξεχωρίζει με μια καταπληκτική κάθετη πάσα, την οποία αξιοποίησε ο Γκίκας με άψογο πλασέ, δίνοντας προβάδισμα 2-1 στους γηπεδούχους.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, Μπρούνο Χαλκιαδάκης, με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ, βάζοντας έτσι το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του ΑΕΡ Αφάντου.

ΑΕΡ ΑΦΑΝΤΟΥ: Τσαβαρής, Δωματάς (57′ Μαχαιράς), Χατζηνικόλας, Καραγεωργης, Χότζα, Ζέλεφ (70′ Γεωργιάδης), Κεσίδης, Γιώργου, Γκίκα (82′ Μωραΐτης), Λέντζας Τ., Μπρούνο

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Αντωνόπουλος, Σταθόπουλος, Ρίζος (74′ Γαλαριώτης), Αρβανίτης, Λιάκος, Ντούκας, Ορτέντζιος, Σταυρόπουλος (67′ λ.τ. Κατσαΐτης), Φερέιρα, Συρμής (74′ Μπαμπαούς), Αθανασόπουλος