Τένις: Πρωτιά για την Μαργαρίτη στο Tennis Europe Juniors Tour U14 – Chalkida Cup 2024

Την πρώτη θέση στο τουρνουά Tennis Europe Juniors Tour U14 – Chalkida Cup 2024 κατέκτησε η Δανάη Μαργαρίτη στην Χαλκίδα.

Η αθλήτρια του Kalamata Tennis Garden, πήρε την πρωτιά στο διεθνές τουρνουά τένις που διεξήχθη από 26-31 Αυγούστου στον Όμιλο Αντισφαίρισης Χαλκίδας καθώς με συμπαίκτρια την Αγγελίνα Γκλαβά από την Πεύκη υπέταξαν στον τελικό με 6-3 6-3 τα φαβορί του τουρνουά Βολονάκη/ Ντε Χερτ. Η Βελγίδα αθλήτρια νωρίτερα είχε στεφθεί πρωταθλήτρια στα μονά ενώ η Μαργαρίτη κατέκτησε στα μονά την 3η θέση, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο “βάθρο” και στις δύο κατηγορίες, μονά και διπλά! Στο τουρνουά της Χαλκίδας συμμετείχαν συνολικά 132 αθλητές από 11 χώρες.

Η μαθήτρια της 3ης Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Μπουγά θα παραμείνει στο Ευρωπαϊκό tour, συμμετέχοντας και στα τέσσερα back to back διεθνή τουρνουά επί ελληνικού εδάφους, συνεχίζοντας στον ιστορικό Όμιλο Αθηνών, μετέπειτα στην Ηλιούπολη και στην Κόρινθο.

“Η προπονητική ομάδα του Kalamata Tennis Garden της εύχεται εφάμιλλη επιτυχία και καλή δύναμη”, καταλήγει η σχετική ανακοίνωση.