Ποδηλασία: Εντυπωσιακή αγωνιστική χρονιά για τον Σ.Π.Ο.Κ. “Ο Ευκλής”

Το 2024 αποδείχθηκε μια χρονιά γεμάτη επιτυχίες και διακρίσεις για το τμήμα αγωνιστικής ποδηλασίας του Σ.Π.Ο.Κ. “Ο Ευκλής”. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.), το καλαματιανό σωματείο κατέλαβε την 51η θέση στη γενική κατάταξη μεταξύ των 78 σωματείων που συμμετείχαν στους διασυλλογικούς αγώνες και τα πρωταθλήματα που διοργανώθηκαν σε όλη την Ελλάδα. Οι αθλητές του Ευκλή συμμετείχαν με 12 αθλητές σε 22 αγώνες, συγκεντρώνοντας 119 βαθμούς.

Στο αγώνισμα δρόμου, ο Ευκλής κατέλαβε την 38η θέση ανάμεσα σε 71 σωματεία, με 99 βαθμούς, ενώ στο αγώνισμα της ορεινής ποδηλασίας (MTB), κατατάχθηκε 59ος από τα 73 σωματεία με έναν αθλητή, μία συμμετοχή και 20 βαθμούς.

Η χρονιά σημαδεύτηκε από σημαντικές ατομικές διακρίσεις, με πιο αξιοσημείωτη την επίδοση του Φίλιππου-Κωνσταντίνου Λυριντζή, ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή για το 2024 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μάστερς, στο αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης (TT) που διεξήχθη στο Ρέθυμνο της Κρήτης.

Παράλληλα, ο Ανδρέας Γκότσης πέτυχε μια εξαιρετική εμφάνιση στον διεθνή αγώνα Transfăgărășan Challenge στα Καρπάθια Όρη, όπου κατέλαβε την 9η θέση στην κατηγορία του (50-59 ετών) ανάμεσα σε 85 συμμετέχοντες, σε έναν αγώνα με υψηλό επίπεδο δυσκολίας.

Η διοίκηση του Σ.Π.Ο.Κ. “Ο Ευκλής” εξέφρασε τα θερμά της συγχαρητήρια σε όλους τους ποδηλάτες του τμήματος για την αφοσίωση και τις επιδόσεις τους, ανεξαρτήτως των τελικών αποτελεσμάτων, επισημαίνοντας τη σπουδαιότητα της προσπάθειας που καταβάλλουν σε κάθε αγώνα.