Με Πίρινεν πέρασε η Καλαμάτα από το Άργος, νίκησε 0-1 σε φιλικό τον Παναργειακό

Η Καλαμάτα συνέχισε το νικηφόρο σερί της στα φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας με 1-0 του Παναργειακού σε φιλικό αγώνα στο Άργος. Η “Μαύρη Θύελλα” έδειξε για ακόμη μια φορά τη δυναμική της ενόψει της νέας σεζόν, με το γκολ του 33χρονου Φινλανδού, Γιούχα Πίρινεν, να της χαρίζει τη νίκη. Ο αγώνας, που διεξήχθη μπροστά σε αρκετούς φίλους της ομάδας, αποτέλεσε το τέταρτο φιλικό της Καλαμάτας και το πρώτο μετά την επιστροφή από το βασικό στάδιο προετοιμασίας στην Πιερία.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δημιουργώντας ευκαιρίες από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο 3ο λεπτό, ο Γρίβας βρέθηκε μόνος του στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Παναργειακού, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Αλγκαρανάζ. Λίγο αργότερα, στο 7ο λεπτό, ο Γρίβας βρέθηκε ξανά σε θέση τετ α τετ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει και πάλι, αυτή τη φορά ύστερα από πάσα του Μορέιρα.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα, ο Πίρινεν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με κεφαλιά έκανε το 0-1, χαρίζοντας τη νίκη στην Καλαμάτα.

Λόγω της υπερβολικής ζέστης, ο αγώνας ξεκίνησε στις 18:30 αντί για τις 18:00 που ήταν αρχικά προγραμματισμένος, κάτι που δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδας, η οποία έδειξε να έχει τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η ενδεκάδα της Καλαμάτας υπό την καθοδήγηση του Νίκου Αναστόπουλου ήταν η εξής: Κότσαρης (30’ Λαδάς, 68’ Μέντες), Ουές, Βαλεριάνος, Πίρινεν, Τσελεπίδης, Στρούγγης, Ξενιτίδης, Κατάλντι (68’ Ριένστρα), Γρίβας, Μορέιρα, Αλγκαρανάζ.

Με τη νίκη αυτή, η Καλαμάτα συνεχίζει την προετοιμασία της με αισιοδοξία, ενώ το τεχνικό επιτελείο αξιολογεί τις επιδόσεις των παικτών ενόψει της έναρξης της Super League 2.