Messinia Live

Πανθουριακός – Πάμισος Μεσσήνης 0-3: Μίλησαν η εμπειρία και ο Κουλόπουλος

Ο Πάμισος Μεσσήνης επιστρέφει σε τελικό Κυπέλλου Μεσσηνίας μετά τη σεζόν 2017-18 όταν είχε χάσει από την Καλαμάτα με 2-1 στην παράταση, καθώς στον ημιτελικό που έγινε στο γήπεδο Μεσσηνιακού επικράτησε 3-0 του Πανθουριακού.

Η εμπειρία των πράσινων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, καθώς προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και διαχειρίστηκαν άριστα στο παιχνίδι απέναντι στο νεανικό συγκρότημα του Τάκη Σακελλαρόπουλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Μεσσήνης ήταν ο Βαγγέλης Κουλόπουλος ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 3ο λεπτό παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση του Κόκκαλη, και έκανε το 20 στο 41ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας.

Στο μεσοδιάστημα ο Πανθουριακός άσκησε πίεση χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει ιδιαίτερες φάσεις ενώ στο 27ο Μπαστακός είχε σουτ στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και είχαν δύο φάσεις με τον Σεντεμέντε και τον Γιακουμή αλλά στο 71ο λεπτό ο Φιλόπουλος με σουτ έκανε το 0-3 και έβαλε οριστικά τέλος στον ημιτελικό.

Διαιτητές Νικολόπουλος Η., Γεωργαντάς, Χ., Ταβουλαρέας Δ.

Πανθουριακός (Σακελλαρόπουλος): Κόκκαλης, Μπούνας (79’ Αγγελόπουλος), Γιανακόπουλος, Οδεμισιώτης, Σεντεμέντες Ι. (71’ Φαββατάς), Κουντάνης, Σαρδέλης (71’ Γεωργουλέας Γ.), Ζαχαρόπουλος, Κουρεντζής, Νικολόπουλος, Γιακουμής.

Πάμισος Μεσσήνης (Τσουκαλάς): Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Νινιός, Μπαστακός, Φιλόπουλος, Ντίσα (70’ Χαραλαμπόπουλος), Βλάχος, Τιμπλαλέξης, Κουλόπουλος, Μπορχάν (53’ Παπαδόπουλος), Ρουμελιώτης (43’ Δεμπεγιώτης).