Πανγυθεατικός- Μιλτιάδης 4-0: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα – Τι έγινε στα μπαράζ ανόδου

Κατώτερος των προσδοκιών παρουσιάστηκε ο Μιλτιάδης στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 στο Γύθειο από τον Πανγυθεατικό.

Ο πρωταθλητής Λακωνίας επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και αφού προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο έφτασε σε μία άνετη νίκη στην πρεμιέρα δείχνοντας αποφασισμένος για την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς πήραν ισχυρό προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Μπήκαν από την αρχή δυνατά και στο 5ο λεπτό ο Γουόρντεν πλάσαρε αλλά ο Κωνσταντακόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 10′ ο Κωστάκος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά είχε κακό τελείωμα ενώ ο ίδιος στο 12′ σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι μετά από σέντρα του Κουρτέση.

Ο Πανγυθεατικός συνέχισε την πίεση για το γκολ που ήρθε στο 20′. Ο Σαμπατάκος έκανε το σουτ, ο Κωνσταντακόπουλος έδιωξε με δυσκολία και η μπάλα κατέληξε στο Γουόρντεν ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο 26′ οι γηπεδούχοι εδραίωσαν το προβάδισμα τους όταν ο Κουρτέσης εκτέλεσε φάουλ και ο Παπασπυριδάκος με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Ο Μιλτιάδης δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και ο Πανγυθεατικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 35′ μετά από λάθος του Μπουτσικάκη, ο Γουόρντεν έκλεψε τη μπάλα αλλά ο Κωνσταντακόπουλος απέκρουσε το πλασέ που επιχείρησε.

Στη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-0 όταν μετά από φάουλ του Σαμπατάκου η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και κατέληξε στον Κουρτέση ο οποίος με πλασέ διεύρυνε ακόμα περισσότερο τον προβάδισμα του Πανγυθεατικού. Στο πανηγυρισμό του μάλιστα άναψαν τα αίματα καθώς έκανε κίνηση προς την πλευρά των φιλάθλων του Μιλτιάδη με τα πνεύματα τελικά να ηρεμούν με την παρέμβαση των συμπαικτών του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλτιάδης παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα αφού γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους. Μάλιστα, στο 83ο λεπτό πέτυχαν και τέταρτο γκολ με πέναλτι του Κουρτέση, παράβαση η οποία υποδείχτηκε σε μαρκάρισμα του Κωνσταντακόπουλου στον Παπασπυριδάκη.
Διαιτητές: Τριανταφύλλου Ραφαήλ (Αργολίδας), Μακρής Νικόλαος (Αργολίδας), Θεοδωρόπουλος Βασίλειος (Κορινθίας)

Πανγυθεατικός (Σταύρος Μανιάτης): Καβαλιώτης, Πετρόπουλος, Κουρτέσης (86’ Κακούρος), Κωστάκος, Αναστασάκος, Μανωλάκος (86’ Κουτσιουμάρης), Σαμπατάκος (84’ Καρνιάτης), Γουόρντεν (77’ Δασκαλάκης), Τσάρρι, Παπασπυριάκος (86’ Μανιάτης), Γιαννόπουλος.

Μιλτιάδης (Γιώργος Καλόμαλος): Κωνσταντακόπουλος, Γιαν. Τσόπελας, Γεωργιόπουλος, Καντούτσης (85’ Τάρλεφ), Σταθόπουλος, Κατσιώλης (46’ Δημητρίου), Πολίμος (81’ Αν. Τσόπελας), Αθανασόπουλος, Μπάρκας, Σαραντόπουλος (71’ Μπολούν), Μπουτσικάκης.