Messinia Live

Πάμισος-Πανθουριακός 2-2: Κράτησε την διαφορά η Θουρία (φωτο)

Με γκολ του Μπαστακού στο τέλος, ο Πανθουριακός έμεινε όρθιος στη Νησί απέναντι στους πράσινους που νωρίτερα είχαν κάνει την ανατροπή

Όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, Πάμισος και Πανθουριακός μοιράστηκαν βαθμούς στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας. Τότε το σκορ ήταν 1-1, αυτή την φορά το 2-2 σφράγισε την προσπάθειες των δύο ομάδων στο γήπεδο Μεσσήνης με τον Πανθουριακό να διατηρεί το βαθμολογικό προβάδισμα και να κρατάει την τύχη στα χέρια του για την κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων που οδηγούν στα playoff για τον τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό στο πρώτο ημίχρονο με τις άμυνες να κρατάνε μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν το ματς άνοιξε, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε καλύτερο ποδόσφαιρο με τον Πάμισο να κάνει την ανατροπή από το 0-1 αλλά τον Πανθουριακό, που αγωνίστηκε με τα νέα του αποκτήματα να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας 10 λεπτά πριν από το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Λιόλιου έπειτα από κόρνερ του Κουρούπη ο οποίος ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση. Η απάντηση από τους πράσινους ήταν άμεση καθώς στο 41ο λεπτό ο Βλάχος έκανε το 1-1 έπειτα από ενέργεια του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για κάποιες αποφάσεις του Ρέκκα. Κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή στο 77ο λεπτό όταν από σουτ του Κουλόπουλου και διώξιμο του Κωνσταντακόπουλου, ο Παπαδόπουλος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και πλάσαρε για το 2-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ένας ακόμη αμυντικός για τον Πανθουριακό, ο Άγγελος Μπαστακός, ο οποίος στο 80’ προωθήθηκε σε κόρνερ και εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση των αμυντικών για να γράψει από κοντά το 2-2.

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Κατσιβαρδέας, Σεντεμέντες, Φιλόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (60’Νινιός), Ντίσα (60’ Υμεράσι), Δήμος, Κουλόπουλος, Βλάχος, Παπαδόπουλος (85’ Δήμος), Δεμπεγιώτης (90’ Μπορχάν), Τιμπλαλέξης.

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Ζαραφέτας, Ζαχαρόπουλος, Σαραντόπουλος (82’ Σπυρόπουλος), Κουρούπης, Βασιλόπουλος.