Messinia Live

National League 2: Ηττήθηκαν Γαργαλιάνοι, Καλαμάτα 80

Βαριές ήττες γνώρισαν στην Αχαΐα οι μεσσηνιακές ομάδες ΓΣ Γαργαλιάνων και Καλαμάτα 80 για την 3η αγωνιστική της National League 2.

ΓΣ Γαργαλιάνων

Ο ΓΣ Γαργαλιάνων αντιμετώπισε τον Αστέρα Τεμένης και ηττήθηκε με 84-65. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς ο Αστέρας έκανε σερί 27-6 και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με +24 (49-25). Παρά την προσπάθεια του ΓΣ Γαργαλιάνων να μειώσει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ.

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΓΣ Γαργαλιάνων 84-65

Διαιτητές: Καραπαπάς-Ανδρεόπουλος-Αλεξόπουλος Παν.

Δεκάλεπτα: 22-19, 49-25, 65-52, 84-65

Αστέρας (Ξενούλης): Βουρνάς 24, Σταθακόπουλος 4, Ανδρικόπουλος 2, Κανελλάκης 5(1), Καρλής 24(3), Μανωλάκης 6, Κούτρας 9(1), Ιατρόπουλος 10(2), Ζωιτσούδης, Κέκερης.

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Καλαντζή 7(1), Σίμοβιτς 18, Καππής 6(1), Γαβρίλης 8(1), Δαμνιανάκος 7(1), Καστανιώτης 2, Καραγιαννίδης 5(1), Κλεφτάκης 7(2), Ντεμερούκας Δ., Γιαννόπουλος, Λαφτσίδης 5.

Καλαμάτα 80

Η Καλαμάτα 80 αντιμετώπισε την ΑΕ Γλαύκου Έσπερου και ηττήθηκε με το βαρύ σκορ 97-42. Η ομάδα της Καλαμάτας ήταν πολύ άστοχη στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας μόλις δώδεκα πόντους, γεγονός που οδήγησε στη βαριά ήττα. Η ΑΕ Γλαύκου Έσπερου, που θεωρείται φαβορί για τον τίτλο, παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και έμεινε μόνη αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου-ΑΟ Καλαμάτα 80 97-42

Διαιτητές: Μπον-Αλεξόπουλος Χρ.-Λυμπέρης

Δεκάλεπτα: 29-17, 47-30, 73-36, 97-42

Γλαύκου Εσπέρου (Ρουμελιώτης): Γκάτζο 11(3), Γκαβασιάδης 6, Αδαμόπουλος 23(3), Μπαζίνας 13(1), Ντόκιτς 9(3), Πανόπουλος 2, Καρατζάς 7(1), Γκάτζιος 10, Κογιώνης 8, Ρουμελιώτης 4, Καραλής 4.

Καλαμάτα (Σπυρόπουλος): Σκοπέτος 11(1), Κωνσταντίνου 14(2), Κομποτής 4, Παπουτσής 2, Αλεξανδρόπουλος 3(1), Κωτσάκος, Χρονόπουλος 2, Αλοίμονος 4, Γεωργακόπουλος 2.