Messinia Live

Μεσσηνιακός – Εθνικός Μελιγαλά 1-0: Με Μπουρίκα στους “16” του Κυπέλλου

Σε έναν αμφίρροπο αγώνα για τη φάση των “32” του Κυπέλλου Μεσσηνίας, ο Μεσσηνιακός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού Μελιγαλά μετά από παράταση.

Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0), με τις δύο ομάδες να αναγκάζονται να οδηγηθούν στην ημίωρη παράταση. Εκεί, στο 3ο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης, ο Μπουρίκας έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους με ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Ο Εθνικός Μελιγαλά αποδείχθηκε αξιόμαχος αντίπαλος, δυσκολεύοντας ιδιαίτερα τον Μεσσηνιακό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Βουρνάς, από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρεντζή, χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία να αλλάξει την έκβαση του παιχνιδιού.

Με αυτή τη νίκη, ο Μεσσηνιακός προκρίνεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας, συνεχίζοντας την πορεία του στη διοργάνωση.

Μεσσηνιακός: Κουρεντζής, Παπαδόπουλος, Κομπότης, Πετρόπουλος, Φαμπιάνο (115’ Σακκάς), Θεοφιλόπουλος (40’ Χόχολης), Μπουρίκας, Σπυρόπουλος (83’ Κωνσταντινίδης), Κιοσσές (62’-Κότσης), Ζαχαριάς, Τόλιας

Εθνικός Μελιγαλά: Καρτερολιώτης, Ντεμίρι (86′ Νικολόπουλος), Χαραλαμπόπουλος, Διακουμάκος, Μπιζίμης (105′ Σπυρόπουλος), Γεωργόπουλος, Ζαμπάρας (70′ Χρονόπουλος), Ρουμελιώτης (46′ Πούγια), Βουρνάς, Τσάκωνας (67′ Παναγιωτόπουλος), Σαραντόπουλος.