Μεγάλη επιτυχία για τον 14ο Ανδάνειο Δρόμο και παράλληλους αγώνες – Με 22 δρομείς και διακρίσεις ο ΣΔΥΜ

Οι δρομείς διένυσαν τη διαδρομή των 17 χιλιομέτρων από την Αρκαδική Πύλη στην Αρχαία Μεσσήνη μέχρι το Διαβολίτσι

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 17 Αυγούστου 2024, ο 14ος Ανδάνειος Δρόμος 17 χλμ. και οι παράλληλοι αγώνες 5 χλμ. και παιδικοί αγώνες Δημοτικού και Γυμνασίου 1000 μέτρων.

Οι δρομείς διένυσαν τη διαδρομή των 17 χιλιομέτρων από την Αρκαδική Πύλη στην Αρχαία Μεσσήνη μέχρι το Διαβολίτσι, όπου θεωρείτε ένας αγώνας αθλητισμού και πολιτισμού, όπου συνδέεται η πόλη της Αρχαίας Μεσσήνης με την έδρα του τέως Δήμου Ανδανίας, ο οποίος έχει την τιμή να φέρει το όνομα της πανάρχαιας, ιερής και πρώτης πρωτεύουσας των Μεσσηνίων, πόλης της Ανδανίας, της πόλης με τα Μυστήρια και τους Αγώνες, της πόλης που «όρισε» με την «παρακαταθήκη του Αριστομένη» τη θέση της Αρχαίας Μεσσήνης για να αποτελέσει τη συνέχειά της στην ιστορία, της πόλης της Αρχαίας Ανδανίας που όλοι οι Μεσσήνιοι έχουμε καθήκον να εργαστούμε για να βρεθούν τα ίχνη της.

andanrios-dromos

Στους άντρες στα 17 χλμ οι νικητές ήταν οι Πιτσώλης Χαράλαμπος με 1:02:29 ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ, ο Νικολακέας Νικόδημος με χρόνο 1:02:29, ο Πετρουλάκης Παναγιώτης με χρόνο 1:02:29 Puma Running Team, ο Καλογερόπουλος Γιάννης με χρόνο 1:04:49 ΓΣ ΑΚΡΙΤΑΣ, ο Σταφυλαράκης Αλέξανδρος με χρόνο 1:09:05 και ο Γεωργούλιας Αλέξανδρος με χρόνο 1:15:22 ΑΝΑΤΟΛΗ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ.

Στις γυναίκες οι νικήτριες ήταν οι Σταματίου Αργυρώ με χρόνο 1:36:44, η Αναγνωστοπούλου Γεωργία με χρόνο 1:38:33 Be Kouman, η Γαρωνίδου Σταυρούλα με χρόνο 1:42:16 ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΟΡΜΟΙ ΚΑΙ ΔΡΟΜΕΙς ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ, η Χρισταντώνη Ιλία με χρόνο 1:50:07, η VANICEK MARβA με χρόνο 1:51:19 LG Oberhavel και η Κουσουλάκου Βασιλική με χρόνο 1:51:58 ΣΑΜ.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων νικητής στους άντρες ήταν οι Κόλλιας Θεοφάνης με χρόνο 0:20:16 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ ΤΡΙΑΘΛΟ, ο Κάτσας Γιάννης με χρόνο 0:21:51 ΣΑΜ και ο Μησσιάς Προκόπης με χρόνο 0:22:28.

456081660-1092975582511589-4391043439900565204-n

Στις γυναίκες οι τρεις πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης ήταν η Ζαχαρόγιαννη Ελένη με χρόνο 0:22:59, η Αλεβίζου ΒασιλικήΔέσποινα με χρόνο 0:23:54 Ερμής Ιλίου και η Κουτουμά Χρυσούλα με χρόνο 0:31:31.

Συνολικά τερμάτισαν 180 αθλητές και στους δύο αγώνες, ενώ πολλά ήταν και τα παιδιά που έτρεξαν στο μικρότερο αγώνα των 1000 μέτρων. Δυναμική παρουσία είχε και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας με 22 δρομείς οι οποίοι οι 9 έτρεξαν στα 17 χλμ και οι 13 στα 5 χλμ.

Η συμμετοχή στους αγώνες των 17 χιλιομέτρων αλλά και στα 5 χιλιόμετρα ήταν δωρεάν, η διοργάνωση εκτός του μεταλλίου συμμετοχής, πρόσφερε παγωμένο καρπούζι και σάντουιτς σε όλους τους δρομείς και συνοδούς.

Ο ΣΔΥΜ συγχαίρει όλα τα μέλη του για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους αλλά και την άψογη οργάνωση του αγώνα από τους διοργανωτές, εθελοντές, χορηγούς και τοπικούς φορείς.