Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΛ απέκλεισε τον Μακεδονικό στα πέναλτι, στην επόμενη φάση Κηφισιά και Καμπανιακός

Την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Κηφισιά, η οποία ως τυπικά γηπεδούχος επικράτησε του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στη Ριζούπολη με 1-0. Οι παίκτες του Σεμπάστιαν Λέτο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σχεδόν στο σύνολο της αναμέτρησης και βρήκαν το γκολ της πρόκρισης στο 20ο λεπτό.

Ο Λουίς Ρότσα με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Καραγκιόζη για το 1-0. Μάλιστα ο αριστερός μπακ της ομάδας των Βορείων Προαστίων έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο μέρος αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Κηφισιά (Λέτο): Ξενόπουλος, Σιμόν, Σπίνος, Κωνσταντακόπουλος(46′ Ντίας), Παντελίδης (60′ Ζώνιος, 93 λ.τ. Πέιος), Έμπο, Ρότσα, Κυριόπουλος (68′ Μίλερ), Σωτηράκος, Μάναλης, Σόουζα.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Γιαλαμίδης, Κλιγγόπουλος, Κόλα, Μακρυδάκης, Φωκαΐδης (55′ Κόκκορης), Μπάλλας, Μπούζας, Νότας (78′ Μπαλικτσής), Κριμιτζάς (62′ Πανίδης), Σιατραβάνης.

Στα πέναλτι η ΑΕΛ

H ΑΕΛ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην έδρα του Μακεδονικού, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες από το 71′, λόγω της αποβολής του Παναγιωτίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Οι δυο ομάδες «κόλλησαν» στην ισοπαλία δίχως σκορ (0-0) σε κανονική διάρκεια και παράταση, με τον Κλέτον Περντρέου να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο κίπερ των Θεσσαλών νίκησε στη «ρώσικη» ρουλέτα τους Τσουκάνη και Σιχαρουλασβίλι, με την ΑΕΛ να επικρατεί τελικά με 3-1.