Messinia Live

Καλαμάτα: Θετικό πρώτο δείγμα με τον Καρμέλο Αλγκαρανάζ να ανοίγει λογαριασμό

Η Καλαμάτα φιλικά 3-0 τους Πόντιους Κατερίνης

Ενθαρρυντικά ξεκίνησε η προετοιμασία της Καλαμάτας για τη νέα σεζόν, καθώς στο πρώτο της φιλικό αγώνα επικράτησε με 3-0 επί της ομάδας των Ποντίων Κατερίνης. Το παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Πιερίας, αποτέλεσε ουσιαστικά “ξεμούδιασμα” για τους παίκτες της Καλαμάτας μετά τις διπλές προπονήσεις των τελευταίων ημερών.

Η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Καρμέλο Αλγκαρανάζ βρήκε δίχτυα με ένα σουτ, εγκαινιάζοντας έτσι τη νέα του θητεία με τους μελανόλευκους. Το 2-0 ήρθε στο 36ο λεπτό από τον Ντικινί, επίσης με σουτ, καθορίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ έκλεισε στο 3-0 με γκολ του Χότζα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή.

Οι ενδεκάδες της Καλαμάτας

Α’ Ημίχρονο: Μέντες, Ουές, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κατάλντι, Ξενιτίδης, Καρμέλο Αλγκαρανάζ (50′ Καστόρας), Χάγκαν, Ντικινί.

Β’ Ημίχρονο: Κότσαρης, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Πίρινεν, Στίγκας (60′ Χότζα), Ουμπέντα, Ριένστρα, Καρμέλο Αλγκαρανάζ, Μορέιρα, Γρίβας.

Η ομάδα έδειξε θετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να παρουσιάζονται ορεξάτοι παρά την κούραση της προετοιμασίας. Η απόδοση του Καρμέλο Αλγκαρανάζ και το γρήγορο γκολ του ήταν από τα πιο ενθαρρυντικά σημεία της αναμέτρησης, αφήνοντας αισιοδοξία για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Νίκο Αναστόπουλο για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.