Καλαμάτα: Θετικό πρώτο δείγμα με τον Καρμέλο Αλγκαρανάζ να ανοίγει λογαριασμό

Η Καλαμάτα φιλικά 3-0 τους Πόντιους Κατερίνης

Ενθαρρυντικά ξεκίνησε η προετοιμασία της Καλαμάτας για τη νέα σεζόν, καθώς στο πρώτο της φιλικό αγώνα επικράτησε με 3-0 επί της ομάδας των Ποντίων Κατερίνης. Το παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Πιερίας, αποτέλεσε ουσιαστικά “ξεμούδιασμα” για τους παίκτες της Καλαμάτας μετά τις διπλές προπονήσεις των τελευταίων ημερών.

454653575-122162671100091731-1860592465969716711-n

454672651-122162671070091731-534177347531331017-n

454727313-122162671124091731-8070702531065429723-n

Η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Καρμέλο Αλγκαρανάζ βρήκε δίχτυα με ένα σουτ, εγκαινιάζοντας έτσι τη νέα του θητεία με τους μελανόλευκους. Το 2-0 ήρθε στο 36ο λεπτό από τον Ντικινί, επίσης με σουτ, καθορίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ έκλεισε στο 3-0 με γκολ του Χότζα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή.

Οι ενδεκάδες της Καλαμάτας

Α’ Ημίχρονο: Μέντες, Ουές, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κατάλντι, Ξενιτίδης, Καρμέλο Αλγκαρανάζ (50′ Καστόρας), Χάγκαν, Ντικινί.

Β’ Ημίχρονο: Κότσαρης, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Πίρινεν, Στίγκας (60′ Χότζα), Ουμπέντα, Ριένστρα, Καρμέλο Αλγκαρανάζ, Μορέιρα, Γρίβας.

Η ομάδα έδειξε θετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να παρουσιάζονται ορεξάτοι παρά την κούραση της προετοιμασίας. Η απόδοση του Καρμέλο Αλγκαρανάζ και το γρήγορο γκολ του ήταν από τα πιο ενθαρρυντικά σημεία της αναμέτρησης, αφήνοντας αισιοδοξία για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

454687494-122162671058091731-2666247563302400888-n

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Νίκο Αναστόπουλο για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.