Messinia Live

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0: Επέστρεψε στις νίκες με Παμλίδη

Την τρίτη νίκη της στον 2ο όμιλο του Super League 2 πέτυχε η Καλαμάτα, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Παναχαϊκής στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, στο γήπεδο Παραλίας.

Οι μελανόλευκοι, παρότι σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν έπεισαν με την εμφάνισή τους, πήραν αυτή τη φορά τουλάχιστον το τρίποντο και μείωσαν τη διαφορά από Κηφισιά και Πανιώνιο στους δύο βαθμούς. Ο Γιώργος Παμλίδης, με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αυτός που έλυσε τον «κόρδιο δεσμό», υποχρεώνοντας την Παναχαϊκή στην 4η ήττα της στη σεζόν, στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο της ομάδας.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε έχοντας την κατοχή σε μία προσπάθεια να κλείσει την Παναχαϊκή στα καρέ, με τους Αχαιούς να δίνουν χώρο και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις. Μετά το 15λεπτο, η Παναχαϊκή άφησε τη μαζική άμυνα, έκανε δύο τελικές με σουτ που δεν προβλημάτισαν τον Κότσαρη, ενώ ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας επενέβη σωστά και έδιωξε σε τετ α τετ με τον Ρόβα στο 24ο λεπτό.

Στο ίδιο διάστημα, οι μελανόλευκοι είχαν πολλά αβίαστα λάθη στη μεσαία γραμμή και προβληματική ανάπτυξη, με συνέπεια να μην μπορούν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν ο Μορέιρα από αριστερά γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία, αλλά ο Μόρσεϊ δεν πρόλαβε να βρεθεί στην πορεία της.

Στο 39′ η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Κοζορώνη, με την Καλαμάτα να ανεβάζει στροφές στα τελευταία λεπτά και τελικά να παίρνει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από γεμίσματα στην περιοχή της Παναχαϊκής, οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να απομακρύνουν την μπάλα, η οποία έφτασε στον αφύλακτο Παμλίδη, που με σουτ άνοιξε το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά τελική των μελανόλευκων στο παιχνίδι.

Η Παναχαϊκή μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να πιέσει για την ισοφάριση, αφήνοντας κανεά στην άμυνα που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Καλαμάτα.

Οι «κοκκινόμαυροι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 52ο λεπτό, όταν από μία λανθασμένη έξοδο του Κότσαρη, ο Ρόβας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά η άμυνα της Καλαμάτας κατάφερε να τον ανακόψει την τελευταία στιγμή.

Σημαντική φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 67ο λεπτό, όταν ο Καρμέλο Αλγκαρανάζ, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι της Παναχαϊκής.

Η Καλαμάτα είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό, όταν ο Παμλίδης, έπειτα από σύγχυση στην περιοχή της Παναχαϊκής, βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια του μπροστά από σχεδόν κενή εστία, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του και να δώσει στην ομάδα του το οριστικό προβάδισμα.

Διαιτητής: Καπρέτσος (Μακεδονίας)

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ν. Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος (64′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος (89′ Αναστασόπουλος), Μορέιρα (89′ Γρίβας), Μόρσεϊ (78′ Κατάλντι), Παμλίδης, Μπαράλες (64′  Αλκαρανάζ), Μπακαγιόκο

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Κοζορώνης, Παπατόλιος, Πολέτο (46′ Ζέκοφ), Λεσάι (58′ Ντε Τομάς), Νίλι (58′ Τραορέ), Ρόβας (62′ Μαδριγάλ)