Καλαμάτα: Με Μορέιρα, Ντιγκινί, φιλικά 5-0 τον Πάμισο

Νικηφόρα συνεχίζει τα φιλικά παιχνίδια η Καλαμάτα, καθώς στο πέμπτο τεστ προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν επιβλήθηκε 5-0 του Πάμισου στο γήπεδο Μεσσήνης. Παρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, το παιχνίδι αποδείχτηκε χρήσιμο για τους μελανόλευκους, καθώς κλήθηκαν να ξεκλειδώσουν μία κλειστή άμυνα, σενάριο που θα αντιμετωπίσουν σε πολλά από τα παιχνίδια τους στη νέα σεζόν.

Ο Νίκος Αναστόπουλος παράταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες στο παιχνίδι (ο μόνος που αγωνίστηκε και στα δύο σαραντάλεπτα ημίχρονα ήταν ο Μπακαγιόκο) και ισάριθμα σχήματα, ξεκινώντας το παιχνίδι με τριάδα στην άμυνα, που φαίνεται να καθιερώνει.

Κάτω από τα γκολπόστ ξεκίνησε ο Μέντες, ο οποίος τελικά προτιμήθηκε να μην ταξιδέψει στην Αφρική για τα προκριματικά του Nations Cup. Στην τριάδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Τσελεπίδης, Στρούγγης, Πίρινεν, δεξιά ο Ουές, αριστερά ο Βαλεριάνος, στον άξονα Μπακαγιόκο, Ριένστρα, στα πλάγια οι Μορέιρα (αριστερά), Γρίβας (δεξιά) και στην κορυφή ο Μπαράλες.

Οι μελανόλευκοι έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό τους, πράγμα απολύτως φυσιολογικό αφού τους δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες, και με τον ιδιαίτερα ορεξάτο Μορέιρα μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 14ο λεπτό. Στο 28’ ο Γρίβας είχε πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 37’ ο Μορέιρα, και πάλι μετά από ατομική προσπάθεια και πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Τσιφτσή για δεύτερη φορά γράφοντας το 2-0.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Καλαμάτα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 με σκόρερ τον Ξενιτίδη από μπαλιά του εξαιρετικού Ντιγκινί και προσποίηση του Παμλίδη. Στο 56’, από γύρισμα του Στίκα, ο Κλέιβι Ντίσα, ο οποίος επέστρεψε στον Πάμισο, πέτυχε με αυτογκόλ το 4-0. Το σκορ έκλεισε με ένα εκπληκτικό απ’ ευθείας φάουλ του Νικολά Ντιγκινί στο 68′.

Πάμισος Μεσσήνης: Τσιφτσής, Πλατάνας, Αναστασίου, Καλογερόπουλος, Λάγιος, Αλ. Ντίσα, Αντεμάι, Μαθιόπουλος, Πετρουλάκης, Κλ. Ντίσα, Κόντο. Έπαιξαν και οι Λέρα, Μπαμπά, Μακαρούνης, Αθανασόπουλος, Μπούνας, Μπβουντούρα, Θεοδωρακόπουλος, Λεονάρντο.

Καλαμάτα: Α’ Ημίχρονο: Μέντες (27′ Κότσαρης), Ουές, Στρούγγης, Τσελεπίδης, Πίρινεν, Βαλεριάνος, Μπακαγιόκο, Ριένστρα, Γρίβας, Μορέιρα, Μπαράλες, Β’ ημίχρονο: Κότσαρης (67′ Λαδάς), Στίκας, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (67′ Καστόρας), Χότζα, Ουμπέντα, Κατάλντι, Ξενετίδης, Φρίμπονγκ, Ντιγκινί, Παμλίδης.