Καλαμάτα: Γκολ από τον Αλγκαρανάζ στη νίκη της Βολιβίας επί της Βενεζουέλας (βίντεο)

Με Αλγκαρανάζ η Βολιβία “έπνιξε” 4-0 τη Βενεζουέλα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026

Με πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Καλαμάτας Καρμέλο Αλγκαρανάζ, η Βολιβία πέτυχε εντυπωσιακή νίκη με 4-0 επί της Βενεζουέλας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026. Ο Αλγκαρανάζ σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, βοηθώντας τη Βολιβία να ανέβει στην 7η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στη νέα έδρα της Εθνικής Βολιβίας, το “Titan”, σε υψόμετρο άνω των 4.000 μέτρων. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με το σκορ να ανοίγει ο Ραμίρο Βάκα στο 13′ με δυνατό σουτ από μακριά.

Η Βολιβία συνέχισε να πιέζει και, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλγκαρανάζ κέρδισε πέναλτι μετά από διπλό σπρώξιμο από τους αμυντικούς της Βενεζουέλας. Ο επιθετικός της Καλαμάτας εκτέλεσε το πέναλτι ψύχραιμα και διαμόρφωσε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακόμη ένα γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Τερσέρος να σκοράρει στο 46′, ενώ το τελικό 4-0 ήρθε στο 89′ από τον Μοντέιρο.

Η εμφάνιση του Αλγκαρανάζ ήταν καθοριστική για τη νίκη της Βολιβίας, με τον ίδιο να αποδεικνύει τη φόρμα του και να φέρνει ενθουσιασμό στις τάξεις της Καλαμάτας ενόψει της νέας σεζόν.

Η Βολιβία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Χιλή στις 10 Σεπτεμβρίου, συνεχίζοντας την πορεία της στα προκριματικά.