Αστέρας Βλαχιώτη- Επισκοπή 1-1: Σφίγγει ο κλοιός για τους Λάκωνες (βαθμολογία)

Το ισόπαλο 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες του Αστέρα Βλαχιώτη και της Επισκοπής στον εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής στη Football league.

Η ισοπαλία στο γήπεδο της Σκάλας κράτησε τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ενώ οι κρητικοί προερχόμενοι από την μεγάλη νίκη επί της Καλαμάτας θα ήθελαν το κάτι παραπάνω για να βρεθούν στην 3η θέση αλλά το γεγονός πως αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου με παίκτη λιγότερο δεν τους επέτρεψε να ζητήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο με κυρίρχου τους γηπεδούχους που είχαν  δύο δοκάρια με τον Μάρτσεφ. Στο 2ο λεπτό με σουτ και στο 37ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάγκας πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με κεφαλιά, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Ρεθυμνιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Τσιριγώτη και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη (0-1). Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως έφερε τα πάνω – κάτω στο ματς καθώς αρχικά αποβλήθηκε ο Λάμτσε στο 53ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα υποπίπτοντας σε φάουλ εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα (54′) ο Μάρτσεφ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και δεν “σημάδεψε” το δοκάρι (όπως έκανε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο). Σκόραρε κι έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο υπόλοιπο του αγώνα η Επισκοπή έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνά της καθώς αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, ενώ λίγο πριν το φινάλε (84′) θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της νίκης με τον Λίμα, αλλά ο Παϊτέρης απόκρουσε σε δύο χρόνους.

Αστέρας Βλαχιώτη (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Παϊτέρης, Μάγκας, Παπούλης (72′ Βερνάρδος), Μπρακαμόντε, Ευαγγελιδάκης (89′ Πατσαρούχας), Πρίκας, Κορνέζος, Σκεντεράι, Καρβούνης, Μάρτσεφ, Παλιάτσος.

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος, Λάμτσε, Ανδρέου, Παναγιωτίδης (90′ Κουτάντος), Γιαννούτσος, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (57′ Γιαννιώτης), Λίμα, Νάνι (90′ Καραγιάννης), Τσιριγώτης (57′ Τσιόφλιος (85′ Βαρουξάκης).