Messinia Live

Aστέρας AKTOR B’ – Καλαμάτα 0-0: Όλα μηδέν στο “Θοδ. Κολοκοτρώνης”

Οι μελανόλευκοι δυσκολεύτηκαν στην παραγωγή φάσεων απέναντι στον Αστέρα που έπαιξε αμυντικά και με την σειρά του δεν κατάφερε να απειλήσει- Έχασε πέναλτι ο Παμλίδης

Σ’ ένα παιχνίδι με φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, η Καλαμάτα έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Β’ στο “Θοδ. Κολοκοτρώνης” της Τρίπολης μένοντας άσφαιρη για πρώτη φορά στα φιλικά προετοιμασίας.

Οι μελανόλευκοι δυσκολεύτηκαν στην παραγωγή φάσεων απέναντι στον Αστέρα που έπαιξε αμυντικά και με την σειρά του δεν κατάφερε να απειλήσει. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους μελανόλευκους στο τελευταίο τεστ πριν το ματς Κυπέλλου με την Επισκοπή, ήρθε στο β΄ημίχρονο με τον Παμλίδη να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι.

Ο Αναστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές, παρατάσσοντας διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, με τους Αναστασόπουλο, Κωνσταντινόπουλο να επιστρέφουν και πάλι στην δράση.

Ο 66χρονος τεχνικός παρέταξε ενδεκάδα με δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι στη Μεσσήνη απέναντι στον Πάμισο. Η πρώτη κάτω από τον γκολπόστ όπου ο Κώτσαρης ξεκίνησε αντί του Μέντες και η δεύτερη στον άξονα όπου ο Κατάλντι βρέθηκε στο αρχικό σχήμα αντί του Μπακαγιόκο. Ο σχηματισμός παρέμεινε ο ίδιος με τριάδα στην άμυνα τους Τσελεπίδη, Στρούγγη, Πίρινεν, δεξιά αγωνίστηκε ο Ουές, αριστερά ο Βαλεριάνος, στον άξονα Κατάλντι, Ριένστρα, στα πλάγια οι Μορέιρα (αριστερά), Γρίβας (δεξιά) και στην κορυφή ο Μπαράλες.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση αλλά να μην πατούν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και να μην κάνουν τελική προσπάθεια.

Η πρώτη τελική για την Καλαμάτα ήρθε στο 25ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Γρίβα που πέρασε συρτά από το αριστερό κάθε το δοκάρι του Αρχοντακάκη, με την Καλαμάτα να αναπτύσσεται κυρίως από την δεξιά πλευρά με τον Ουές να βρίσκεται ψηλά στην επίθεση.

Ο Αστέρας είχε τελική στο 27′ με με κεφαλιά του Γρομιτσάρη που μπλόκαρε εύκολα ο Κώτσαρης, ενώ η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Καλαμάτα με κεφαλιά του Τσελεπίδη να μπλοκάρει ο Αρχοντακάκης.

Στο β’ ημίχρονο η ενδεκάδα της Καλαμάτας άλλαξε κατά τα 10/11 (παρέμεινε μόνο ο Λαδάς) με τους μελανόλευκους να έχουν την πρωτοβουλία. Έφτασαν στην μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 55’ όταν σε γύρισμα του Ξενιτίδη η μπάλα βρήκε σε χέρι και υποδείχθηκε πέναλτι από τον διαιτητή Γιώργο Γκριτζέπη, αλλά ο Παμλίδης που ανέλαβε την εκτέλεσή του έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 60΄ ο Βεργέτης έκανε εννέα αλλαγές αφήνοντας στο γήπεδο μόνο τον Γρομητσάρη από το αρχικό σχήμα με τον Αστέρα να περιμένει στο μισό την Καλαμάτα και να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος στην κόντρα.

Αστέρας AKTOR Β’ (Στάϊκος Βεργέτης): Αρχοντακάκης, Γρομητσάρης, Λάσκαρης, Μπουσάϊ, Κάρδαρης, Σπαμπαϊο, Μπουλούλης, Ντέτλερ, Κέτου, Κωστέας, Όκο. Απο το 60’ αγωνίστηκαν οι Καραγλάνης, Ρουμελιώτης, Τουρκοχωρίτης, Νούλας, Καλα, Τουρούκης, Παπαδημητρίου, Κεδίκογλου, Μπατζώνης.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Κώτσαρης (27’ Λαδάς), Ουές, Βαλεριάνος, Τσελεπίδης, Στρούγγης, Πίρινεν, Ριένστρα, Κατάλντι, Μορέιρα, Μπαράλες, Γρίβας. Στο β’ ημίχρονο: Λαδάς (57’ Μέντες), Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Στίκας, Ξεκινίδης, Ουνμπέντα, Χόντζα (80′ Καστόρας), Κωνσταντινόπουλος, Ντιγκινί, Παμλίδης, Φρίμπονγκ