Απόλλωνας Καλαμάτας- Ράχη 3-0: Καθάρισε στο τέλος

Με τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο ο Απόλλωνας Καλαμάτας έκαμψε την αντίσταση της Ράχης με 3-0 και πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι περυσινοί δευτεραθλητές συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι παρά το γεγονός πως αγωνίζονται σε χαμηλότερη κατηγορία έδειξαν πως διαθέτουν ανταγωνιστικό σύνολο και θα είναι εκ των πρωταγωνιστών στην Α1.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου ξεκίνησε το ματς με μια μεγάλη ευκαιρία όταν στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Γιακουμής (ανατροπή από Καπόγλη) αλλά ο Μάριος Τσέλα μάντεψε σωστά, έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε σταθερά την εκτέλεση του Μανωλόπουλου.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η Ράχη δεν κλείστηκε και στο 22’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Τρικουράκη να σουτάρει αλλά τον Μπαχράμη να έχει σωστή αντίδραση.

Στο 28′ μακρινή εκτέλεση φάουλ του Καπόγλη, λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Πετσόπουλο να παίρνει την θέση του Τσορόπουλου ενώ μέχρι τη ολοκλήρωση του ημιχρόνου δεν υπήρξε άλλη αξιόλογη φάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο β’ μέρος και απείλησαν με σουτ του Βασιλόπουλου που απέκρουσε ο Τσέλα και κεφαλιά άουτ του Κάνιστρα. Η Ράχη έχασε και δεύτερο παίκτη με αναγκαστική αλλαγή στο 52΄όταν αποχώρησε ο Γιαννόπουλος και την θέση του πήρε ο Γεωργιόπουλος με το ματς να κυλά στον ίδιο ρυθμό καθώς ο Απόλλωνας παρά την κυκλοφορία δεν έβρισκε διαδρόμους.

Τελικά, την λύση έδωσε στο 71’ ο νεοαποκτηθείς Γιακουμής ο οποίος με σουτ άνοιξε στο σκορ έπειτα από ασίστ του Βασιλόπουλου.

Τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την ομάδα του Σακελλαρόπουλου η οποία βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Γκότση στο 78’, στην δεύτερή του επαφή με την μπάλα καθώς είχε περάσει νωρίτερα στο ματς ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο ίδιος με εκτέλεση πέναλτι στο 87’.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Μπαχράμης, Καρύδης, Δασκαλάκης, Περιβολάρης, Βασιλόπουλος, Κοσμόπουλος, Καραχάλιος, Μανωλόπουλος (75΄Γκότσης), Παναγάκης, Κάνιστρας, Γιακουμής

ΠΑΣ Ράχη: Τσέλα Μάριος, Τσέλα Δημήτρης (83’ Κοζομπόλης), Τριανταφυλλίδης, Καπογλης, Ζωγόπουλος, Παπαγεωργίου, Κωστέας (83’ Βαλτασάρος), Μπέγκα, Τρικουράκης, Γιαννόπουλος (52’ λ.τρ. Γεωργιόπουλος), Τσορόπουλος (λ. τρ. 35’ Πετσόπουλος)