ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αλληλοεξουδετερώθηκαν στην Τούμπα, γκέλα του Ολυμπιακού

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ζήσει τη γλυκιά μοναξιά της κορυφής μετά την γκέλα του Ολυμπιακού, όμως το 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα τον διατηρεί σε κατάσταση συγκατοίκησης με τους ερυθρόλευκους. Κι αν σε κάποιους πρέπει να πιστωθεί η «λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αυτοί είναι οι δύο τερματοφύλακες, Κοτάρσκι και Ντραγκόφσκι.

Το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ αποδιοργάνωσε τον Παναθηναϊκό και άνοιξε τις γραμμές του στα πρώτα 30 λεπτά του ματς, διάστημα στο οποίο ο Δικέφαλος κατέγραψε τρεις καλές στιγμές, με καλύτερη εκείνη του 11′, όταν ο Ντραγκόφσκι επενέβη στο σουτ του Σβαμπ, ενώ το ίδιο έκανε και τρία λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Τσάλοφ και στο 16′ σε νέο σουτ του Σβαμπ.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου συνέχισε να επιτίθεται από αριστερά και στο 24′ ο Κωνσταντέλιας δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να χαθεί κι αυτή η ευκαιρία.

Όταν ο Παναθηναϊκός απορρόφησε την πίεση του αντιπάλου, έφτασε κι αυτός σε μεγάλη ευκαιρία, στο 45′ με τον Πελίστρι, με τον Ουρουγουανό να μην εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ιωαννίδη και να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Στο μεγαλύτερο μέρος του το δεύτερο 45λεπτο εξελίχθηκε σε χαμηλότερο τέμπο, όμως υπήρχαν στιγμές που η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη. Στο δίλεπτο 48′-49′ απείλησαν διαδοχικά οι Τετέ και Σβαμπ, στο 68′-69′ οι ίδιοι παίκτες και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90’+5′, με τον Κοτάρσκι να νικάει εντυπωσιακά τον Ιωαννίδη.

Ο Σλοβένος διαιτητής Σλάβκο Βίνσιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ζίβκοβιτς, Ιωαννίδη, Γεντβάι και Μαντσίνι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (76′ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς (88′ Σόρταϊρ), Τσάλοφ (67′ Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Μαξίμοβιτς, Μπακασέτας (78′ Τζούρισιτς), Τετέ (78′ Ουναΐ), Πελίστρι (78′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.