Ήττα-αποκλεισμός της Καλαμάτας στην Πάτρα, με Ζέκοφ 1-0 η Παναχαϊκή στην παράταση

Ήττα-αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε η Καλαμάτα στην Πάτρα απο την Παναχαϊκή. Οι κοκκινόμαυροι με γκολ του Ζέκοφ στο 108’ της παράτασης πέταξαν εκτός θεσμού τους μελανόλευκους και πανηγύρισαν την πρόκριση για την επόμενη φάση στην οποία μπαίνουν και ομάδες της Super League 1.

Το φιλμ της αναμέτρησης από το Patragoal

2’ Ο Νίλι εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Κότσαρη, έκλεψε την μπάλα και σέντραρε, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Καλαμάτας

11’ Ο Mendes πάτησε την περιοχή, το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, στην πρώτη μεγάλη στιγμή για τους Μεσσήνιους

30’ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Χάγκαν να σεντράρει από τα αριστερά, η κεφαλιά του Παμλίδη να περνάει άουτ

33’ Νέα καλή στιγμή για την Καλαμάτα, με το σουτ με το δεξί του Παμλίδη, η μπάλα περνάει άουτ

40’ Καλό σούτ του Στρούγγη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

41’ Φωνές για πέναλτι από τους κοκκινόμαυρους, όταν ο Ρόβας βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να λέει να συνεχιστεί ο αγώνας

45’ Φάουλ του Mendes, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κολοβούρη σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, το σούτ του Χάγκαν πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του πορτιέρο της Παναχαϊκής

47’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, διώχνει δύσκολα ο Κότσαρης

49’ Καλό σουτ του Zekhov, μπλόκαρε εύκολα ο Κότσαρης

51’ Σέντρα του Πανάγου από τα αριστερά, ο Πατρινός έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κότσαρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

77’ Εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, την κεφαλιά του Μπαξεβάνου μπλοκάρει ο Κότσαρης

93’ Ο Κοζορώνης έκανε ωραία κούρσα από τα δεξιά, πάσαρε στον Λεσαϊ, ο οποίος τελειώσε άσχημα την φάση πάνω από τα δοκάρια

94’ Απαντάει η Καλαμάτα, με το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου, περνάει πολλά μέτρα μακριά

95’ Καλό σουτ του Κοζορώνη από τον άξονα, μπλοκάρει ο Κότσαρης

97’ Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα, όταν σε δυνατό σουτ του Γρίβα, ο Κολοβούρης κάνει την απόκρουση του αγώνα

102’ Ο Βαλεριάνος σούταρε πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Κολοβούρη

109’ Γκολ για την Παναχαϊκή, με πλασέ του Ζέκοφ από αριστερά και μετά από εκπληκτική ενέργεια του Πεντρόμο.

116’ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή να τελειώσει τον αγώνα, όταν ο Νίλι έδωσε στον Ζέκοφ αριστερά, αυτός διαγώνια στον Λεσάι, που σούταρε με το αριστερό άουτ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Καραγιάννης (119′ Σμάλης), Ελευθεριάδης (46’ Κοζορώνης), Ζέκοφ, Ρόβας (61’ Λεσάι), Νίλι (119′ Πετράτος), Πολέτο (20’ Πατρινός – 101’ Ντε Τομάς)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (110’ Ντιγκινί), Αναστασόπουλος (64’ Ξενιτίδης), Ριένστρα (91’ Βασιλαντωνόπουλος), Μέντες, Φρίμπονγκ (64΄Γρίβας), Παμλίδης (64’ Μπαράλες).