Champions League: Από την κόλαση στον παράδεισο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” βρέθηκαν πίσω με 2-0, αλλά γύρισαν το ματς και νίκησαν 3-2 την Αταλάντα – “Ντόρτια” μέσα σε 14 λεπτά η Μπάγερν

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι στο «Όλντ Τράφονρντ», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη από την Αταλάντα, της οποίας επικράτησε με 3-2, παρ’ ότι ο αντίπαλός της είχε προηγηθεί με 2-0 από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ρονάλντο έδωσε το «φιλί της ζωής» στον αγγλικό σύλλογο, όταν βρήκε δίχτυα στο 81’.

Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Η Μπάγερν έφυγε με το διπλό από την Πορτογαλία, επικρατώντας με 4-0 της Μπενφίκα, αφού μετά από ένα ξέσπασμα που είχαν οι Γερμανοί πέτυχαν τα τέσσερα γκολ μέσα σε 14 λεπτά.

Νωρίτερα, ο Πικέ έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 1-0 επί της Ντναμό Κιέβου και μαζί τους πρώτους της φετινούς βαθμούς.

Η Γιουβέντους έφυγε με το διπλό από την Αγία Πετρούπολη, όπου νίκησε με 1-0 την Ζενίτ και έτσι οι Ιταλοί παρέμειναν αήττητοι για ένατο συνεχόμενο ματς κόντρα ρωσικές ομάδες. Από την πλευρά της, η Τσέλσι «σκόρπισε» τη Μάλμε με 4-0, αλλά έμεινε με… μισή χαρά, καθώς είδε τους Λουκάκου-Βέρνερ να αποχωρούν τραυματίες.

Τέλος, η Ζάλτσμπουργκ επιβλήθηκε της Βόλφσμπουργκ με 3-1, που στερήθηκε των υπηρεσιών του βασικού της επιθετικού Βέγκχορστ, και παρέμεινε επικεφαλής του 7ου ομίλου.